پنجشنبه دوازدهم مهر ۱۳۸۶

«دختران زیرزمینی مادر نمی شوند»

 

  
خبرگزاری سینا در گزارشی با عنوان «دختران زیرزمینی مادر نمی شوند» گزارشی آماری از وضعیت سقط جنین در ایران داده است. طبق این گزارش آمار غیر رسمی خبر از مرگ دختران زیر 16 سال بر اثر سقط جنین می دهند.این آمار نشان می دهد که از 10 دختر زیر 16 سال که سقط جنین می کنند،یک دختر می میرد.
همچنین برخی از سایت های اینترنتی از پیدا شدن 15 جنین در بین زباله های شهر تهران در هر ماه خبر می دهند.
دکتر مجید ابهری، آسیب شناس مسائل اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار سینا گفت: قانون فقط در زمانی که حیات مادران به خطر می افتد سقط جنین را مجاز می داند،که آن هم باتایید پزشکان متخصص و پزشکی قانونی است. بقیه سقط جنین ها در ایران زیر زمینی است وچون غیر قانونی است،غالبا بوسیله مراکز غیر حرفه ای و غیر بهداشتی انجام می شود که حدود 10 تا 20 درصد منجر به سقط موفق و عموما 20 تا 35 درصد منجر به فوت می شوند. این دختران بین سنین 16 الی 30 سالگی هستند.
دکتر ابهری همچنین گفته است :مرگ یک زن در تهران منجر به شناسائی یک مرکز زیر زمینی شد. اعضای باند گرداننده این مرکز بسیار کثیف و غیر بهداشتی دو زن و چند مرد بودند که تنها طی چهار ماه اقدام به بیش از 70 مورد جراحی غیر قانونی کرده بودند که با وجود دریافت مبالغ کلان اغلب منجر به عفونت و نهایتا مرگ زن شده اند. سالانه 50 میلیون سقط جنین در جهان روی می دهد که 30 میلیون از این مجموعه قانونی و 20 میلیون مورد به طور غیر قانونی انجام می شود.

به گزارش سینا اگر چه سازمان پزشکی قانونی کشور در دی ماه 1380،سقط جنین را در 51 مورد مجاز اعلام کرده است.اما آمار نشان دهنده سیر صعودی سقط جنین غیر قانونی در ایران است و این معضل موجب بوجود آمدن باندهای متعدد غیر قانونی درکشور شده است چنانکه یک سایت اینترنتی از تعقیب یک باند غیرقانونی سقط جنین خبر می دهد که در پی کشف 6 جنین در خیابان جوادیه تحت تعقیب دایره 10 اداره آگاهی تهران قرار گرفته اند. منابع خبری همچنین خبر از دستگیری چهار نفر از اعضای یک باند شش نفره سقط جنین توسط نیروی انتظامی می دهد.
با تمامی این حرف ها هر روز بر تعداد گزارش های مردمی از وجود زیرزمین های مخوف و غیر قانونی سقط جنین افزوده می شود.
دکتر حسین ملک افضلی،معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در مورد آمار سقط جنین در کشور گفته است:" با توجه به غیر قانونی بودن سقط جنین در کشور نمی توان آمار کامل و صحیح ارائه کرد. برآوردهای غیر رسمی که چند سال پیش در یک تحقیق علمی آمده بود، عدد 80 هزار سقط در سال را نشان می داد. بر اساس آمار دیگر بیشترین زنانی که به سقط جنین دست می زنند،23 ساله هستند واین به خاطر روابط ممنوعه قبل از ازدواج صورت می گیرد یااینکه در دوران نامزدی باردار شده اند".
طبق آمار جهانی،سالانه 75 میلیون بارداری ناخواسته در دنیا پیش می آید که 45 میلیون از این بارداری های ناخواسته به سقط جنین می انجامد.سقط جنین در میان دختران 15 تا 19 سال 19 درصد،20 تا 24 سال 33 درصد،و تا 30 سال و بالاتر 25 درصد است.
دسترسی به داروهای سقط جنین همانند دیگر داروهای نایاب در ناصر خسرو بسیار سهل و آسان است اما با قیمت های بسیار بالا.اگر چه به دلیل داشتن عوارض زیاد آمپول های سقط جنین ، فروش این آمپول ها ممنوع اعلام شده است.
استفاده از آمپول های سقط جنین،حاملگی خارج از رحم را از بین نمی برد و گاه جنین به صورت مرده در درون شکم باقی می ماند که خود باعث بروز بیماری تحت عنوان "بچه خوره" می شود.در این مرض شخص دچار خونریزی شدید می شود و چون افراد درخواست کننده نسبت به استفاده از این آمپول ها تخصصی ندارند،گمان می کنند که حاملگی از بین رفته است و همین مشکلات بعدی را برای زنان سبب می شود.

منبع:
http://www.iftribune.com/news.asp?id=16&pass=138

 

 

نوشته شده توسط دکتر مهدی چوقادی در 13:22 |  لینک ثابت   •